Медичну допомогу при інсульті можна отримати безоплатно в 226 лікарнях. Повну вартість лікування оплачує Національна служба здоров’я України, незалежно від місця реєстрації чи статусу пацієнта. Тож внутрішньо переміщені особи можуть розраховувати на медичну допомогу в будь-якому куточку країни.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. Інсульт стається зненацька. Ризикують люди, які мають високий кров'яний тиск, хвороби серця, діабет, дисбаланс холестерину, ожиріння тощо. Також фактором ризику є паління – подвійне ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази. На жаль, багато людей не знають ознак інсульту. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК:
- Мовлення: Порушення вимови, сплутаність слів.
- Обличчя: Раптова асиметрія обличчя або крива усмішка.
- Заворушення: Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
- Очі: Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
- Кінцівки: Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сили підняти руку.
Якщо ви помітили інсульт, потрібно діяти швидко: усміхнутися, сказати просте речення, підняти руку або обидві руки; висунути язик (при інсульті язик може бути викривлений або повернутий). Проблема з виконанням навіть одного із завдань – може бути ознакою інсульту. Не зволікайте, одразу телефонуйте 103. Повідомте фахівцям екстреної медичної допомоги про характерні ознаки у людини. Бригада екстреної медичної допомоги доставить пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт не просто у найближчий медзаклад, а в той, що має договір з НСЗУ на лікування інсультів. Під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не має. Вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати за лікування висновків чи окремих обстежень – неприпустимі.
Які послуги з безоплатного лікування інсульту отримує пацієнт:
- Первинний огляд та оцінка тяжкості стану.
- Проведення нейровізуалізації при підозрі на гострий мозковий інсульт (не пізніше 60 хвилин з моменту звернення або доставлення пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт).
- Лабораторні дослідження: клінічний і біохімічний аналіз крові, коагулограма, тест на тропонін.
- Усі необхідні інструментальні дослідження. Зокрема, спіральна комп'ютерна томографія (СКТ) головного мозку включно з СКТ-ангіографією та/або МРТ головного мозку включно з неконтрастною МР-ангіографією у цілодобовому режимі.
- Лікування терапії включно з необхідними ліками при ішемічному інсульті.
- Ендоваскулярне нейроінтервенційне втручання.
- Нейрохірургічна допомога.
- Динамічне спостереження за функцією ковтання.
- Проведення медичної реабілітації або терапевта мови та мовлення у перші дні після госпіталізації.
- Консультації лікарів.
- Реабілітаційна допомога в гострому періоді.
- Цілодобове лікарське спостереження та медсестринський догляд в умовах стаціонару.
- Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, для тромболітичної терапії, згідно з Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та медико-технологічних документів, з постачанням проведення седації, анестезії та знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
- Харчування в умовах стаціонару.
Як перевірити, що лікарня лікує інсульт:
1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 – оператор підкаже найближчі медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інсульту.
2. За допомогою аналітичної панелі (дашборду) "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій". Оберіть зліва в полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" – "Медична допомога при гострому мозковому інсульті". Карта покаже найближчі заклади, які підписали цей договір з НСЗУ. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/5eoDH8a.
Що робити, якщо в лікарні просять заплатити за медичні послуги, діагностику чи лікарські засоби?
Якщо у внутрішньо переміщеної особи вимагали купувати ліки або оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій – це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку варто звернутись для розв'язання цієї проблеми:
- Зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
- Оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ "Громадянам", далі "Зворотній зв'язок". Тут ви можете залишити своє запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5ebpXKb.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати зау Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику "Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнтів 2024". Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/5eoDH8a.